Senat ustanowił rok 2013 - Rokiem Powstania Styczniowego, którego 150. rocznica wybuchu przypada w tym roku, a dokładnie 22 stycznia 2013 r.
"Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności" - głosi uchwała.
Powstanie styczniowe na terenie miasta i powiatu skierniewickiego
Pod Strzybogą, 26 stycznia 1863 roku oddział Władysława Strojnowskiego zaatakował rosyjski konwój i odbił rekrutów. Prawdopodobnie wówczas Rosjanie zdołali pojmać do niewoli kilkunastu powstańców, których doprowadzili do Skierniewic. Tu wydano na nich wyrok śmierci. Egzekucji dokonano na dawnym polu Tabaczyńskiego – obecnie plac przed Szpitalem Miejskim przy ul. Sobieskiego. W późniejszym okresie postawiono drewniany krzyż na miejscu egzekucji. Dotrwał on do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Pomnik poświęcony powstańcom z 1863 r. przy ul. Sobieskiego przed Szpitalem Miejskim.
W okresie powstania styczniowego oddział Władysława Strojnowskiego kwaterował w lesie, koło wsi Joachimów. Rosjanie, 7 lutego 1863 r., zaatakowali obóz. Rozpoczęła się strzelanina. Siły powstańcze liczyły 150 ludzi, ale dysponowały tylko 40 sztukami broni myśliwskiej. Reszta powstańców była uzbrojona w kosy i rewolwery. Nadciągnęły rosyjskie posiłki i ruszyły do szturmu. Doszło do walki wręcz. Na placu poległo 14 powstańców a 21 dostało się do niewoli. Reszta zdołała wyjść z oblężenia.
Pomnik poświęcony powstańcom z 1863 r. w miejscowości Joachimów-Mogiły.