Nowości

I kolejna porcja nowości - dary od czytelników

Zapraszamy do lektury nowych książek.

Nowości, które pozyskała biblioteka w roku szkolnym 2014/2015. Zapraszamy do lektury.W roku szkolnym 2013/2014 zbiory biblioteki szkolnej wzbogaciły się o następujące pozycje:

Jest super i Wirtualnik egoistki – dwie książki  z serii „Smak dorosłości”, opisujące losy współczesnych młodych Polaków, którzy zaczynają samodzielne życie tu i teraz, nastawionych nie tylko na posiadanie, ale również na istnienie i realizowanie swoich pasji.


Czerwony Testament – dwutomowa, awanturnicza powieść rozgrywająca się w Paryżu u schyłku XIX wieku.

 


PRZEWODNIK DLA STUDENTÓW OD STUDENTÓW AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH 
W WARSZAWIE
Współautorem przewodnika jest absolwent naszej szkoły - Kuba Maria Mazurkiewicz. Za dar serdecznie dziękujemy.


Jak w 3 prostych krokach przygotować się do matury, czyli giełda maturalna Operonu ruszyła

Właśnie ruszył jeden z najważniejszych elementów obudowy programu maturalnego Wydawnictwa Operon – serwis gieldamaturalna.pl.

Serwis ma wspierać nauczycieli w ich pracy, gdyż jego głównym celem jest zmobilizowanie uczniów do nauki. Przewidziano w nim 3 proste kroki, które uczeń musi zrobić, by efektywnie rozpocząć i zrealizować plan przygotowań do majowego egzaminu dojrzałości:

KROK 1zrobienie testu diagnozującego wiedzę – Wydawnictwo bardzo poważnie podeszło do kwestii diagnozy i przygotowało 40-pytaniowy sprawdzian internetowy, w pełni spójny z wymogami maturalnymi.

KROK 2 – na podstawie wyników testu oraz czasu pozostałego do matury uczeń otrzymuje dedykowany sobie plan przygotowań do nauki, podzielony na działy i rozdziały, zgodnie z zakresem materiału w poszczególnych przedmiotach, oraz dni, tygodnie i miesiące pozostałe do maja. Gdy uczeń zaznaczy, że dany temat został już powtórzony, kalendarz dopasowuje się także i do tej informacji.

KROK 3 – skonsultowanie wyniku testu i planu z nauczycielem – po zrobieniu testu uczeń otrzymuje raport, który powinien wydrukować i pokazać nauczycielowi. Ten może np. wpłynąć na kolejność powtórek, by samodzielna praca ucznia pokrywała się z rytmem klasy. Ale przede wszystkim nauczyciel otrzyma wiarygodną informację o stanie wiedzy ucznia na początku roku. 

W serwisie oprócz testu i kalendarza uczniowie znajdą także: badanie swoich predyspozycji zawodowych w formie popularnej wśród młodych ludzi gry internetowej, dostęp do arkuszy i materiałów z poprzednich edycji Próbnej Matury z Operonem oraz wyniki tegorocznej Próbnej Matury (pod koniec grudnia).

Serwis dostępny jest pod adresem: gieldamaturalna.pl. Dostęp do niego będzie możliwy także na stronie głównej wydawnictwa: www.operon.pl.

Strony internetowe, które pomogą Wam przygotować się do egzaminu maturalnego

www.cke.edu.pl  Centralna Komisja Edukacyjna - CKE zajmuje się przygotowaniem egzaminu maturalnego, opracowuje i ogłasza informatory z przykładowymi zadaniami maturalnymi, analizuje wyniki egzaminu oraz koordynuje działanie Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych; na stronie CKE znjadziecie terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów, arkusze z ubiegłych lat wraz z rozwiązaniami, wykaz dozwolonych pomocy i wiele innych przydatnych informacji.
www.oke.lodz.pl  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi; każde województwo posiada swoją komisję; warto odwiedzić strony komisji okręgowych, gdyż można znaleźć tam arkusze z matur próbnych, niepublikowane na stronie CKE.
www.matura.pl  znajdziecie tu tematy maturalne, arkusze maturalne, przykładowe prace, porady, katalog szkół wyższych
www.edulandia.pl/matura
www.arkuszematuralne.pl  to obszerna baza arkuszy maturalnych z takich przedmiotów jak: język polski, matematyka, biologia, historia, chemia, WOS, fizyka i geografia.
www.matura.org/
www.perspektywy.pl/portal/

Książki przydatne do przygotowania prezentacji maturalnej.Słowniki poezji będą pomocne w interpretacji i analizie wierszy. Znajdziecie tu omówienie treści utworów poetyckich - lektur obowiązkowych i uzupełniających, z poziomu podstawowego i rozszerzonego. Indeks motywów literackich ułatwi Wam szybkie odnalezienie utworów o podobnej tematyce.


Informator dla maturzystów - nieoceniona pomoc w wyborze kierunku studiów


Na koniec roku szkolnego 2012/2013 zbiory biblioteki szkolnej wzbogaciłyśmy o kilka książek, które naszym czytelnikom umilą długie, jesienne wieczory.
Tom Martin: Piramida
Dlaczego pochodząca z 1513 roku mapa Piri Reisa, słynnego kartografa, dowódcy egipskiej floty, przedstawia Antarktydę wolną od pokrywy lodowej? Skąd wzięła się zdumiewająca wiedza astronomiczna afrykańskiego plemienia Dogonów na temat niewidzialnego satelity gwiazdy Syriusz, odległej od Ziemi o dziewięć lat świetlnych? Kto stworzył słynne linie na płaskowyżu Nazca w Peru, uważane za „największy na świecie podręcznik z dziedziny astronomii”? Czy piramidy egipskie powstały wcześniej, niż twierdzi nauka?
Powieść sensacyjna dla miłośników zagadek archeologicznych i filmowych przygód Indiany Jonesa, niedająca czytelnikowi ani momentu wytchnienia.
Manda Scott: Kryształowa czaszka
Dawne księgi Majów z niezwykłą precyzją przepowiadają moment nadejścia końca świata. Jedyną nadzieją na uniknięcie zagłady jest bryła szafiru, której nadano kształt ludzkiej czaszki. Należy ją tylko umieścić we wskazanym miejscu.
Joshua Ferris: I tak doczekaliśmy końca
I tak doczekaliśmy końca to Paragraf 22 w świecie biznesu; przezabawny, wzruszający i surrealistyczny portret współczesnej korporacji; teatrzyk w którym dziecinna psota miesza się z próżną, małostkową, rozpaczliwą konkurencją. Prawdziwym objawieniem jest fakt, jakich wzruszeń dostarcza ta historia i ile niesie w sobie człowieczeństwa i prawdziwych emocji.
Joe Hill: Upiory XX wieku
Rewelacyjne opowiadania grozy. Urokliwe, poruszające, przepełnione delikatną makabrą i czarnym humorem. Upiory XX wieku to książka, która otrzymała wszystkie najważniejsze światowe nagrody literackie przyznawane w tej kategorii.
Sue Monk Kidd: Sekretne życie pszczół
Pełna ciepła, napawająca optymizmem powieść kobiecej przyjaźni i solidarności, która potrafi wskrzesić nawet najbardziej wypaloną ludzką duszę.
Natasha Mostert: Sezon czarownicy
Dwie siostry. Tajemniczy dom. Gotycki thriller, w którym łączą się ze sobą pierwiastki namiętności i śmierci.
Jo Nesbo: Czerwone gardło
Norweski kryminał wszechczasów, wciągający jak film.
Reginald Hill: Seria Dalziel & Pascoe – Okrutna miłość, Ścięte głowy, Małe sprzątanko.
Trzy tytuły mistrza angielskiego kryminału.
Sławomir Sikora, Radosław Gruca: Osadzony
Autobiograficzna książka Sławomira Sikory, którego historię opowiedział i nagłośnił znakomity film Krzysztofa Krauzego „Dług”.
Wszystkie książki biblioteka szkolna otrzymała jako podziękowanie za prowadzenie kiermaszu książkowego w roku szkolnym 2012/2013 od firmy Libra-Bis.
Firma Panoramic przekazała bibliotece szkolnej książki Krystyny Siesickiej oraz dwie powieści amerykańskie – „Na bagnach Luizjany” oraz „Zły bliźniak”.

LITERATURA FACHOWA Z ZAKRESU POMOCY
PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ
1.     Borkowska Agnieszka: Zrozumieć świat ucznia z zespołem Aspergera. Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2010. ISBN 978-83-7134-464-0
2.     Budzińska Anna, Wójcik Marek: Zespół Aspergera. Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2010. ISBN 978-83-7134-434-3
3.     Czajkowska Irena, Herda Kazimierz: Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w szkole: Poradnik dla nauczyciela. Warszawa: WSiP, [2005]. ISBN Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2010. ISBN 83-02-08420-4
4.     Gąsowska Teresa, Pietrzak-Stępkowska Zofia: Praca wyrównawcza z dziećmi mającymi trodności w czytaniu i pisaniu: Poradnik nauczyciela-reedukatora. Warszawa: WSiP, 1984. ISBN 83-02-02169-9
5.     Jadwiga Jastrząb: Usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych dzieci dyslektycznych. Warszawa: Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej, 1994. ISBN 83-902281-3-0
6.     Małasiewicz Alicja: Trenuj wzrok: Ćwiczenia dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjalistów i licealistów z zaburzoną percepcją wzrokową. Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2011.  ISBN 978-83-7134-501-2
7.     Normann Ursula: Trening pamięci. Warszawa: „Klub dla Ciebie”, 2002. ISBN 83-89076-71-3
8.     Pawlik Grażyna: 100 ćwiczeń poprawiających koncentrację uwagi (opartych na analizatorze wzrokowym) oraz wspomagających doskonalenie umiejętności czytania i pisania: ćwiczenia dla młodzieży i dorosłych. Wyd. 2 popr. Zamość: Abacus, 2007. ISBN 978-83-925945-0-5
9.     Winter Matt: Zespół Aspergera – co nauczyciel wiedzieć powinien. Warszawa: Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna,
MENTOR - czasopismo dla nauczycieli.
Część dot. wychowania i nauczania jest dostępna u pedagoga szkolnego, natomiast część dot. prawa i obowiązków nauczycieli - w sekretariacie szkoły.       


W grudniu 2012 roku zbiory biblioteki powiększyły się o następujace książki:
- seria o Batmanie - "Mroczny Rycerz" oraz "Rycerz z Gotham City".

"O melba" Grażyny Bąkiewicz, a dla wielbicieli historii "Historia Polski do 1864 roku" Marii Boguckiej.

Uzupełniono serię przygód Harrego Pottera  o dwa ostatnie tomy „Harry Potter i Książe Półkrwi” oraz „Harry Potter i insygnia śmierci”.
Zakupiono dwa tytuł Paulo Coelho „Czarownica z Portobello” i „Zwycięzca jest sam” oraz Ryszarda Kapuścińskiego – „Cesarz” i „Wojna futbolowa”.
Z literatury pięknej zakupiono:
„Pod burką”, „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego, „Cień wiatru” i „Gra anioła” Carlosa Ruiza Zafona.

Z myślą o maturzystach zakupiono:
książki Barbary Bukały z serii Biologia:
- Genetyka,
- Protisty zwierzęce i bezkręgowce,
- Bakterie, rośliny, grzyby,
- Ewolucjonizm,
Ekologię Charlesa J. Krebsa,
Anatomię i fizjologię dla bystrzaków Donny Rae Siegfried,
serię PWN – Krótkie wykłady:
- Fizjologia człowieka,
- Ekologia,
- Genetyka,
- Biologia zwierząt,
Dla wszystkich maturzystów zakupiono ponadto pozycje książkowe, ułatwiające przygotowanie do egzaminu:
Biologia: Zbiór zadań maturalnych: poziom podstawowy,
Nowe repetytorium z języka rosyjskiego,
Repetytorium gramatyczne: przygotowanie do matury z języka francuskiego,
Matematyka: Vademecum maturalne: zakres rozszerzony,
Obowiązkowa matura z matematyki: zakres podstawowy,
Język polski: Vademecum maturalne.


Co roku otrzymujemy od firm książki za darmo jako podziękowanie za prowadzenie kiermaszy. W roku szkolnym 2011/2012 od firmy Libra-Bis otrzymaliśmy książki o wartości 274 PLN: Biały rosjanin, Elektryczne perły, Magnetyzer, Perkalowy dybuk, Najemnik, Dimiter, Nasze losy są jak rzeki, Kiedy myślę o tobie, Romans,  I po romansie.

Od firmy Panoramic otrzymaliśmy lektury o wartości ponad 190 PLN.W październiku br. zakupiliśmy dla czytelników "Portret Doriana Graya" Oscara Wilde'a i "Pachnidło" Patricka Suskinda.
 
Podziękowania dla darczyńców:
Wszystkim osobom, które przyczyniają się do wzbogacenia księgozbioru Biblioteki Szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Skierniewicach składamy serdeczne podziękowania.
Książki, które nie przydadzą się w naszej bibliotece trafią do "adopcji", gdzie znajdą nowych właścicieli.


Nasi darczyńcy:
NATALIA WAWRZYNIAK
PAULINA KWIATKOWSKA
AGROPARTS  PAWEŁ PETRYKOWSKI
FABRYKA NARZĘDZI SPECJALNYCH PREZES KAZIMIERZ BAKA
ADWOKAT ZBIGNIEW KLEMCZYŃSKI KANCELARIA
MARCIN WOJNOWICZ BONUS
MARCIN SARNIAK ARS SP.Z.O.O