wtorek, 23 września 2014

Narodowe Czytanie "Potopu"



- Nie będę ukrywał, ja Sienkiewicza kocham - mówił prezydent w Polskim Radiu po inauguracji Narodowego Czytania "Potopu" w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Przyznał, że Sienkiewicz go ukształtował, co znajduje wyraz także w używanych przez niego cytatach z Sienkiewicza.
- Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel – swoim wysiłkiem, w wielu miejscach Polski – tym, którzy zechcieli dziś razem czytać Henryka Sienkiewicza – powiedział prezydent podczas zakończenia akcji. - Czytano na tysiąc sześćset albo i na dwa tysiące sposobów, każdy czytał tak jak mu w sercu gra, a ważne, że grała „Trylogia” Henryka Sienkiewicza – dodał.
Dodał, że trzeba podziękować Henrykowi Sienkiewiczowi. - Mamy za co mu dziękować – za te przesłania, za te wzruszenia naszych ojców, dziadów. Mamy obowiązek dziękować i za nasze wzruszenia i za to, że czytając Henryka Sienkiewicza możemy skutecznie budować wspólnotę narodową, dobrą, mądrą wspólnotę narodową opartą o wspólnie przeżywaną kulturę – powiedział prezydent.
Na zakończenie Bronisław Komorowski zaproponował, by w ramach akcji w przyszłym roku, podjąć się czytania „Lalki” Bolesława Prusa.
W sobotę "Trylogia" czytana była w bibliotekach, na rynkach miast, w szpitalach, szkołach siedzibach samorządów w niemal wszystkich większych miastach Polski. Ośrodki, w których odbywało się czytanie "Trylogii" najczęściej decydowały się na "Potop". Liczba ośrodków, które biorą udział w Narodowym Czytaniu, zwiększa się z roku na rok.

http://www.lustrobiblioteki.pl/2014/09/biblionews-narodowe-czytanie-za-rok.html

Nasza biblioteka otrzymała piękny egzemplarz "Trylogii" Henryka Sienkiewicza z okazjonalną pieczątką.


 A to cała "Trylogia" - dar od pana Marka Łytkowskiego. Serdecznie dziękujemy.