środa, 21 kwietnia 2021

Klimatyczny Dzień Ziemi 2021 - Centrum Edukacji Obywatelskiej

 


Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych wśród obywateli i obywatelek. To doskonała okazja, aby poruszyć temat naszej więzy z naturą, możliwości ochrony przyrody i klimatu z uczniami i uczennicami, a przy okazji spotkać się i pozwolić się zainspirować!

Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy, i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Zacznijmy działać! Dołączcie do nas na naszym festiwalu online :)

W Dzień Ziemi zamiast zbierać śmieci, nauczmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było. Wraz z ekspertami i ekspertkami zapraszamy na cykl spotkań i praktycznych warsztatów dla uczniów i nauczycieli, podczas których dowiecie się, jak codzienne wybory, w szkole i w domu wpływają na klimat i naszą planetę.

Dodatkowo dla wszystkich uczestników mamy konkurs!
Po spotkaniach pokażcie nam jak wprowadzacie zdobytą wiedzę w życie i zmieniacie świat na lepsze. Zróbcie zakupy bez plastiku, ugotujcie obiad z resztek, czy stwórzcie na przykład nowe ubranie ze starego, zróbcie zdjęcie i wrzućcie na Facebooka z #Razemdlaklimatu. 30 najlepszych zgłoszeń nagrodzimy dostępem do filmu “Antropocen” lub “Znikająca wyspa” na platformie Millenium Docs Against Gravity. Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

Kiedy?

22 kwietnia 2021 r., w godzinach 9:00-19:30
Wydarzenie odbędzie się online na platformie Zoom.

  • Aby wziąć udział w spotkaniach wystarczy wypełnić formularz i wybrać wydarzenie, na które chcecie zapisać swoich uczniów: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/rejestracja-na-klimatyczny-dzien-...

  • Na webinarium dla nauczycieli i nauczycielek oraz na warsztat “Mozaika klimatyczna” są osobne zapisy.

  • Nauczyciel może zgłosić max. 10 uczniów i uczennic na 1 wydarzenie. Natomiast wszyscy są zaproszeni do bycia z nami przez cały dzień na naszym kanale @Edukacja Globalna CEO na Facebooku, gdzie możecie nas oglądać live, komentować, zadawać pytania i brać udział we wspólnej akcji.

  • Nauczyciele i nauczycielki po wydarzeniu otrzymają infopack z przydatnymi materiałami edukacyjnymi i podsumowaniem treści wydarzeń oraz zaświadczenie o uczestnictwie.

  • Tylko szkoły, których uczniowie, uczennice zostały zarejestrowane na wydarzenie otrzymają zaświadczenia o uczestnictwie.

Plan wydarzenia:

  • 9:00-10:30 - Zero waste od podstaw

Spotkanie otwierające poprowadzi Katarzyna Węgrowska autorka popularnego bloga Ograniczam się, autorka książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”.
Relacja live na profilu Edukacja Globalna CEO.

  • 11:00-12:30 - Gotuję nie marnuję

spotkanie poprowadzi Sylwia Majcher edukatorka ekologiczna, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”.
Pozostałych chętnych uczestników zapraszamy na relację live na profilu Edukacja Globalna CEO.

  • 13:00-14:30 - Odpowiedzialna moda

Spotkanie poprowadzi Anna Pięta aktywistka społeczna i ekspertka ds. zrównoważenia w modzie.
Zapraszamy na relację live na profilu Edukacja Globalna CEO.

  • 15.00-16.30 - Dlaczego tańczę w lesie? - o tym jak las wpływa na samopoczucie, podejmowanie decyzji i działania na rzecz świata

Spotkanie poprowadzi Paulina Julia Łoś. Kiedy ostatnio byłaś/eś w lesie? Czy pamiętasz jak się wtedy czułaś/eś?

Podczas webinarium wejdziemy w rozważania o tym jak przebywanie w naturze wpływa na to jak się czujemy, czym się martwimy i czy mamy szczerą chęć do działań na rzecz przyrody. Jakie jest połączenie pomiędzy spacerami w lesie, życiową ścieżką, a aktywizmem? Jaki jest związek pomiędzy układem nerwowym człowieka i systemem korzeniowym drzew? Zastanowimy się czy las w połączeniu z ruchem i bezruchem może pomóc w odpowiadaniu na trudne pytania. Porozmawiamy o przykładach działań i osób, które zajmują się głęboką relacją z naturą i jej wpływem na człowieka i świat - Joanną Macy i Billem Plotkinem. Spojrzymy na te zagadnienia z trzech perspektyw: cielesnej - związanego z układem nerwowym i pracą naszego mózgu
relacji - czym jest relacja z lasem i jak mogę się z nim zaprzyjaźnić?
tradycji - praktyk kultur rdzennych związanych z przebywaniem w naturze przez dłuższy czas

Na koniec opowiem o różnych przykładach ćwiczeń, do własnej leśnej lub parkowej praktyki wśród drzew, strumieni i łąk.

Max. 40 uczniów i uczennic. Pozostałych chętnych uczestników zapraszamy na relację live na profilu Edukacja Globalna CEO.

Warsztaty interaktywne:

  • 15.00-16:30 - Re:fashion Warsztat modowy

Warsztat z tworzenia torby wielokrotnego użytku, bazujący na metodzie upcyklingu czyli tworzeniu przedmiotów użytecznych z rzeczy starych i niepotrzebnych. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję zmienić stary T-shirt w torbę, a wszystko to jedynie za pomocą nożyczek, bez szycia.

  • 13.00-15.00 - Warsztat Mozaika Klimatyczna

Warsztat, podczas którego uczniowie i uczennice poznają mechanizmy, które powodują zmianę klimatu. Uczestnicy i uczestniczki pod kierunkiem animatora układają mozaikę ilustrującą związki między zjawiskami składającymi się na zmiany klimatu.

Dla 15 uczestników ze szkół ponadpodstawowych. Warsztat zamknięty.

Zapisy poprzez formularz: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/klimatyczny-dzien-ziemi-warsztaty...

Webinarium dla nauczycieli i nauczycielek:

  • 18:00-19.30 - Szkoła w stylu zero waste - webinarium dla nauczycielek i nauczycieli

Dlaczego styl życia zero może pomóc nam w ratowaniu klimatu? Czy szkoła może promować zero waste? Jak wprowadzać ten temat na lekcje w czasie nauczania zdalnego? Podczas webinarium Aleksandra Urbanowicz-Nieradko i dr Joanna Zabłocka-Skorek opowiedzą opowiedzą o tym, dlaczego potrzebujemy zero waste również w szkole i w jaki sposób wprowadzać ten temat na zajęcia z młodzieżą.

Zapisy na webinarium przez formularz rejestracyjny: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/szkola-w-stylu-zero-waste-webinar...

Relacja live na profilu Facebook Centrum Edukacji Obywatelskiej.