poniedziałek, 2 listopada 2020

Artystyczne zaduszki

 2 listopada to dzień, w którym wspominamy tych, którzy odeszli.

Ewa Demarczyk polska - piosenkarka, wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej. Wykonywała utwory Białoszewskiego, Tuwima, Baczyńskiego czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. 

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26212512,ewa-demarczyk-nie-zyje-to-w-poznaniu-jej-fantastyczny-glos.html

 Jerzy Gruza był reżyserem filmowym i teatralnym, a także aktorem. Autor niezapomnianych seriali i filmów, m.in. "Wojny domowej", "Czterdziestolatka", "Dzięcioła", "Pierścienia i Róży", "Alicji" czy "Przeprowadzki". Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku Jerzy Gruza otrzymał Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

Maria Janion była polonistką, erudytką i wielką humanistką. Naukowo zajmowała się romantyzmem. Przypominała o przekleństwie polskiego mesjanizmu i wyrażała nadzieję, że upadek komunizmu i wejście do Unii Europejskiej raz na zawsze pozwoli z nim skończyć. Autorka wielu książek i wychowawczyni kilku pokoleń badaczy literatury. 

Paweł Królikowski był aktorem teatralnym i filmowym. Największą popularność zdobył rolą "Kusego" z serialu "Ranczo". Pod koniec życia był także jurorem popularnego show "Twoja twarz brzmi znajomo". Aktorami są także jego żona Małgorzata, brat Rafał oraz syn Antoni. 

Krzysztof Penderecki był światowej sławy kompozytorem i dyrygentem. Dwukrotnie otrzymał Prix Italia: za "Pasję wg św. Łukasza" (1967 r.) i za "Dies irae" (1958 r.). Przez całe życie prowadził działalność pedagogiczną. Był wieloletnim dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, a także dyrektorem orkiestr i festiwali muzycznych.

Jerzy Pilch był pisarzem, publicystą, dramaturgiem i scenarzystą. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do 1999 r. był członkiem zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego". Laureat Paszportu Polityki (1998) za powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność" i Nagrody Literackiej "Nike" (2001) za powieść "Pod Mocnym Aniołem". 

 https://www.empik.com/pod-mocnym-aniolem-pilch-jerzy,298551,ksiazka-p

Wojciech Pszoniak był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym. Można go było oglądać na deskach najważniejszych polskich teatrów. Na wielkim ekranie wystąpił m.in. w "Diable" (reż. Andrzej Żuławski, 1972), w "Gnieździe" (reż. Jan Rybkowski, 1974), w "Szpitalu przemienienia" (reż. Edward Żebrowski, 1978) czy "Austerii" (reż. Jerzy Kawalerowicz, 1982). Widzowie najmocniej zapamiętali go z roli Moryca Welta w "Ziemi Obiecanej" Andrzeja Wajdy z 1974 roku. 

https://nhef.pl/baza-filmow/ziemia-obiecana

Jerzy Łapiński - aktor zmarł 13 maja 2020 roku w wieku 79 lat. Występował w wielu teatrach, ale najdłużej był związany z Teatrem Wybrzeże. Do jego najwybitniejszych ról w Teatrze Wybrzeże należą m.in. Ignacy w „Ślubie” Witolda Gombrowicza, Król Ignacy w „Iwonie, Księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza, Malvolio w „Wieczorze Trzech Króli” Williama Shakespeare'a, Ojciec w „Historii” Witolda Gombrowicza, Biskup w „Balkonie” Jeana Geneta oraz Książę w „Operetce” Witolda Gombrowicza.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_%C5%81api%C5%84ski#/media/Plik:Jerzy_Lapinski.jpg

Andrzej Strzelecki - polski reżyser oraz aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, satyryk, scenarzysta, nauczyciel akademicki. Profesor sztuk teatralnych, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zagrał m.in. w Przepraszam, czy tu biją?, Ostatnim biegu, Kuchni polskiej, Przeprowadzkach, W pustyni i w puszczy. Wcielał się w postać doktora Tadeusza Koziełły-Kozłowskiego w serialu telewizyjnym Klan.

Agnieszka Fatyga - polska aktorka teatralna i telewizyjna, piosenkarka, śpiewaczka, pianistka.

Barbara Rosiek polska psycholog kliniczna, pisarka i poetka. Autorka m.in. Pamiętnika narkomanki dokumentującego przeżycia autorki związane z walką z nałogiem narkotykowym. Wydana w 1985 książka pozostaje bestsellerem i jedną z pozycji najczęściej czytanych przez młodzież w Polsce.

https://merlin.pl/pamietnik-narkomanki-barbara-rosiek/1943113/ 
 

Carlos Ruis Zafon - hiszpański pisarz. Z wykształcenia był dziennikarzem. Do swoich ulubionych autorów zaliczał Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa. Od 1993 mieszkał w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu.

Jego pierwsze cztery książki były adresowane do młodzieży - Książę mgły, Pałac Północy, Światła września, Marina) . Kolejne cztery książki (Cień wiatru, Gra anioła, Więzień nieba oraz Labirynt duchów) stanowią tetralogię. Ich fabuła jest bardziej rozwinięta w stosunku do poprzednich, przez co są skierowane również do starszych czytelników. Powieść La sombra del Viento (Cień wiatru), wydana po raz pierwszy w 2001, została do 2008 przetłumaczona na ponad 45 języków i sprzedana w ponad 10 milionach egzemplarzy, m.in. w Niemczech, Brazylii, Danii, Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i również w Polsce. Była entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i recenzentów, co znalazło wyraz w licznych wyróżnieniach.

https://www.empik.com/pakiet-cien-wiatru-gra-aniola-wiezien-nieba-labirynt-duchow-zafon-carlos-ruiz,p1169652718,ksiazka-p
 

Dariusz Gnatowski - polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. W 1999 zyskał ogólnopolską popularność dzięki roli Arnolda Boczka w serialu Świat według Kiepskich.

Charles Gordon - zaczynał karierę w branży filmowej na początku lat 80. Był producentem lub producentem wykonawczym "The Renegades", "Szklanej pułapki" (pierwszej i drugiej części), "Niewłaściwych facetów", "Pola marzeń", "K-9". Ostatnie filmy w dorobku Gordona to "Dziewczyna z sąsiedztwa" i dwie części "Hitman" na motywach gier komputerowych. 
  
Sean Connery - brytyjski aktor, reżyser, producent filmowy i scenarzysta. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, m.in. siedmiokrotnie wcielił się w rolę Jamesa Bonda. 
 

Ennio Morricone - włoski kompozytor i dyrygent. Był autorem muzyki do ponad 500 filmów. Ponad 40 z napisanych przez niego ścieżek dźwiękowych zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową. W roku 2007 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała mu honorowego Oscara za całokształt twórczości. W 2016 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu Nienawistna ósemka (2015). Komponował od 1946 roku. Do 2016 roku sprzedano ponad 70 milionów płyt z jego muzyką. 

Ewa Milde-Prus - polska aktorka filmowa i teatralna. W 1967 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. 22 stycznia 1967 roku debiutowała na deskach Teatru Ziemi Łódzkiej. Następnie występowała w latach 1967–1969 w koszalińskim Teatrze Bałtyckim. Od 1969 do 1970 roku występowała w szczecińskim Teatrze Dramatycznym, a w sezonie 1970/1971 w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 1971–1982 była aktorką warszawskiego Teatru Ateneum. Pod koniec lat 80. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Od 1987 mieszkała w Chicago, gdzie przez wiele lat występowała m.in. w polonijnym teatrze i kabarecie Bocian[1] oraz nagrywała audycje radiowe.

Zmarła 24 lipca 2020 w Chicago. Urodziła się w Skierniewicach w 1944 roku. Tutaj też ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa.

https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/nie-zyje-ewa-milde-aktorka-miala-76-lat/m69hjts