czwartek, 31 października 2013

Podsumowanie Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych 2013

Biblioteki szkolne - bramy do życia
W październiku z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych nauczyciele-bibliotekarze przygotowali konkurs "Piękna Polszczyzna" oraz wystawę "Kaligramy".

Konkurs "Piękna Polszczyzna"


Dnia 30 października br. w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się konkurs „Piękna Polszczyzna”. W konkursie wzięło udział 38 uczniów z  klas: 1a, 2a, 2b, 3a, 3b i 3e. Konkurs polegał na przeczytaniu dwóch tekstów literackich:  Sławomira Mrożka i Zbigniewa Herberta oraz udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące tekstów.

 Wystawa "Kaligramy"

Kaligram - rodzaj wiersza, którego wersy ułożone są w ten sposób, że tworzą sylwetkę przedmiotu albo osoby, mających związek z tematem utworu. Nazwa pochodzi od tomu wierszy Apollinaire'a Calligrames (1918). Przykładem kaligramu jest wiersz Ogoniasta Opowieść (A Long Tale) z Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carolla, gdzie wiersz przybiera formę ogona myszy.
Kaligramy są poezją bardziej do podziwiania niż czytania. Boleśnie przekonała się o tym francuska aktorka Marguerite Autant-Lara. Otóż pewnego razu poproszono ją, by w gronie kilku osób przeczytała na głos Il Pleut (Pada deszcz) – prosty, zdawałoby się, wiersz. Artystka wpadła w rozpacz, gdyż nie potrafiła tego zrobić.
Proste kaligramy tworzył też w latach 60-tych ub. wieku Vàclav Havel. Pisane na maszynie nazywał typogramami. Bardzo ascetyczny ale wymowny jest jego kaligram Bariera.
Niektóre kaligramy są tak misterne, że trudno jest powiedzieć, czy patrzymy na obraz, który jest tekstem, czy tekst, który jest obrazem.

 źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaligram; http://lubczasopismo.salon24.pl/poetry/post/264040,kaligramy